Terörle mücadelede etken komutanlara terfi ve süre uzatma

YAŞ’ta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yaş haddi ve vazife süresinin, 30 Ağustos’tan geçerli olmak suretiyle 1 yıl uzatılması, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nun, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na da Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan’ın atanması uygun görülmüştü. Şurada ek olarak 13 general, 3 amiral ve 47 albay bir üst rütbeye terfi ettirilmiş, 40 general ve amiralin vazife süreleri bir yıl uzatılmıştı.
OPERASYON BAŞARISI
Şura toplantısında terfi ve süre uzatımı alanlar içinde, yurt içinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, yurt haricinde Zeytin Dalı, Sulh Pınarı ve Pençe-Kilit Operasyonlarında vazife alanlar göze çarptı. Kara Kuvvetleri’nde Suriye’nin kuzeyindeki harekatların sevk ve idaresindeki başarılarıyla dikkat çeken 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım korgeneralliğe terfi etti.
Suriye sınır hattında uzun süre vazife meydana getiren ve son olarak da sınır ötesindeki birliklerin lojistik imkanlarından görevli olan Lojistik Başkanı Alparslan Kılınç ile Pençe serisi operasyonlarının başarı göstermiş adı 2. Hudut Tugay Komutanı Fetih edilmesi Oltulu ve Libya Vazife Grubu Komutanı Osman Aytaç, tümgeneralliğe terfi eden adlar içinde yer aldı.
Terörle savaşım operasyonlarında mühim görevler alan “bordo bereli” Albay Rıza Kocabaş tuğgeneralliğe terfi ederken, Suriye’nin kuzeyinde meydana gelen harekatlarda mesuliyet üstüne alan tuğgeneraller Faruk Metin ile Mehmet Özeren’in vazife süreleri de bir yıl daha uzatıldı.
Terörle mücadeledeki hava harekatlarında vazife meydana getiren Diyarbakır’daki 8. Ana Jet Üs Komutanı Ali Özmen ile Balıkesir’deki 9. Ana Jet Üs Komutanı Ergin Dinç de tümgeneralliğe terfi ettirildi.
YENİ İLE DEVAM
Vazife süresi uzatılan generallerin içinde ise 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, 1. Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Öğreti Komutanı (EDOK) Korgeneral Sinan Yayla öne çıktı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda Kurmay Başkanı Korgeneral İsmail Güneykaya ile Ulusal Müdafa Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Tümgeneral Göksel Kahya’nın vazife süresi de uzatılırken, Tümgeneral Kahya, tahıl krizinin çözümü için Rusya, Ukrayna ve BM heyetlerinin bulunmuş olduğu masada Türkiye’yi temsil eden isim olmuştu.
CEZAEVİNDEN ÇIKTI
Korgeneralliğe yükselen Bahtiyar Ersay, FETÖ’nün kumpas davaları kapsamında 3 yıl cezaevinde kaldıktan sonrasında beraat ederek TSK’ya geri dönmüştü. Ersay, son olarak TSK Azerbaycan Vazife Grup Komutanlığı görevini yürütüyordu. Gene kumpas mağdurlardan Deniz Harp Enstitüsü Komutanı Tuğamiral Rafet Oktar bir üst rütbeye atanırken, kumpas mağduru “Kardak kahramanlarından” halen SAT Komutanlığı’nı yürüten tuğamiral Ercan Kireçtepe ile Çanakkale Boğaz Komutanı tuğamiral Mustafa Ecevit de vazife süreleri uzatılan komutanlar içinde yer aldı.
FETÖ kumpasıyla hapis yattıktan sonrasında tekrardan yargılama sonucu beraat eden her iki isim de, 2018’deki YAŞ kararları kapsamında Sualtı Saldırı Komutanlığı (SAT) bünyesinden çıkan “ilk” amiraller olmuştu.
FETÖ baskılarıyla ayrılmış olduğu Hava Kuvvetleri’ne dönen adlardan Mehmet Serkan Dan, Hüseyin Sabri Akyol, Soner Oran, Kubilay Uzun da tuğgeneralliğe terfi eden albaylar içinde yer aldı.

Son Dakika Haberler